ОФІЦІЙНИЙ САЙТ НАЦІОНАЛЬНОГО ДЕНДРОЛОГІЧНОГО ПАРКУ "СОФІЇВКА"   www.sofiyivka.org.ua русский english

З ЕКСКУРСІЄЮ ПО "СОФІЇВЦІ"

По книзі І.С.Косенкa
"Дендрологічний парк Софііївка" ,
Умань, 2003

 


Головний вхід

Потрапивши до музею живої природи під назвою "Софіївка", ви відразу переконуєтесь: тут все нагадує казку. І це справді так, адже в основу композиційного вирішення центральної частини парку покладені сюжети з міфології Стародавньої Греції та Риму, а деякі місця нагадують оселю грецьких богів, героїв, письменників та філософів.

За задумом архітектора, парк є наочною ілюстрацією до окремих частин поем Гомера "Іліада" та "Одіссея". "Софіївка" тим і славиться, що вона побудована на класичній основі, бо це практично матеріалізована в конкретних об'єктах парку Гомерівська "Одіссея". Будь-яка (перша-ліпша) композиція чи мала архітектурна форма не тільки гарна зовнішньо, але і містить в собі певний задум, виражає ідею міфу чи якоїсь події, - і все це настільки продумано і пов'язано між собою, що загалом зливається в єдину симфонію краси.

Можливо, у когось може виникнути запитання: для чого нам, жителям кінця XX ст., потрібні міфи стародавніх греків? О. С. Пушкін, нагадуючи про міфи, сказав, що "кожен європеєць повинен мати достатнє поняття про безсмертні творіння величної старовини". Та і що зможе зрозуміти читач, який не знає міфології, із вірша поета "Прозерпіна":

Плещут волны Флегетона,
Своды Тартара дрожат:
Кони бледного Плутона
Быстро к нимфам Пелиона
Из Аида бога мчат.

Щоб повніше розкрити смисловий зміст елементів паркових композицій "Софіївки", ми, по можливості, описуючи об'єкти парку, будемо давати пояснення, щодо всіляких міфів, легенд та історичних подій, що пов'язані з ними.

Коли Л. Метцель закінчив будівництво, в'їзд до парку був з боку оранжерей (тобто, з двору сільськогосподарської академії). Тоді приїздили в "Софіївку" на конях по теперішніх вулицях Тищика і Київській, вулиці Садової ще не було. Вона з'явилася в 1838 р., коли, зрізавши косогір, проклали ґрунтову дорогу, якою приїздили з міста по воду до залізної труби в парку, звідки витікала вода, що поступала з Дзеркала Діани. В 1838 р. від Нижнього ставу до виходу з парку в місто було прокладено бруковане шосе, а воду вивели трубою за територію парку до джерела, яке носило назву "Залізна рура". Вже на початку ХХ-го століття цього джерела не стало, бо тут, як свідчать архівні матеріали, спочатку мала бути водолікарня, потім пральня, а до 1994 р. тут була міська водонасосна станція. До 200-річчя заснування парку в 1996 році відновлено дію цього джерела, повернуто його історичну назву. Доречно сказати, що вода цього джерела поступає, як і 200 років назад з центральної частини парку із гроту "Діани", про який скажемо далі. Як тільки ми зайдемо на територію парку з вул. Садової, зліва, зразу ж за вхідною баштою ми побачимо гірку, обсаджену ялівцями, туями та ялинами. В цій гірці ще тоді було влаштовано басейн, з якого, як і тоді, так і тепер поступає вода до "Залізної рури" та водоспаду з маленьким блюдечком води, збудованих за проектом архітекторів інституту "УкрНДІІнжпроект" В. Б. Харченка та О. П. Гуменного.

Від "Софіївки" по вулиці Садовій в 1853 році прокладено бруковане шосе до центру міста. Це було перше шосе в Умані. В 1844 р. при в'їзді до парку збудували дві башти в готичному стилі.

За вказівкою Миколи I, який побував у 1847 році в "Софіївці", ці башти були знесені, а замість них за проектом архітектора А. І. Штакеншнейдера спорудили в 1850-1852 рр. в античному стилі вхідні башти, що збереглися до нашого часу разом з в'їздними воротами та хвірткою. Огорожа від башт протягом цих років багато разів змінювалась - від дерев'яної на цегляних стовпчиках до металевої на гранітних колонах, до вигляду, який вона має тепер, разом з реконструйованим мостом, сходами та комплексом для обслуговування туристів, що тепер носить статус Будинку творчості вчених Національної академії наук України. Цей будинок, має оригінальну архітектуру, а на вершині будівлі - оглядовий майданчик. Крім музею в Будинку творчості вчених є готель на 45 осіб, ресторан, сауна - отже, всі умови для плідної роботи під час зустрічей наукових працівників з різних міст та країн.

Верхню частину конусовидної покрівлі вхідних башт завершують своєрідні прикраси, що нагадують факел. Це спонукало до версії, що Головний вхід до парку нагадує вхід в Афінський ринок, а деталі, що завершують сторожові башти, запозичені з храму богині Вести в Тіволі (Італія). Щодо дерев, які прикрашали вхід до парку, то тут довгий час красувалися італійські пірамідальні тополі, що їх завіз С. Щ. Потоцький. Саме з "Софіївки" вони розповсюдились по всій Росії (Про це свідчить лист імператора Росії Олександра І до Софії Потоцької, в якому він дякує її за транспорт із саджанцями пірамідальної тополі, що прибув до Петербурга).

Стихія 1980 року
Головний вхід після проходження селю.
Фото Лозовського В.З.

До стихійного лиха, яке спіткало "Софіївку" в ніч з 3 на 4 квітня 1980 року, Головний вхід прикрашали ялиці бальзамічні. Вони загинули, а на їх місце висаджено дві туї колоновидні 20-річного віку, які прекрасно вписалися в архітектурний ансамбль, - стрункі, ставні, вони підкреслюють його парадність і урочистість.Часто запитують про причини повені та про збитки, спричинені паркові стихійним лихом.

Зима 1979-1980 рр. була безсніжною та морозною. Товщина льоду досягала більше 0,7 м, а ґрунт промерз на глибину до 1,5 м. Потім в березні 1980 року пройшли великі снігопади, а низька температура повітря трималася майже до половини місяця. Потім почалося різке підвищення температури і танення снігу. За підрахунками фахівців, приплив води в ставки парку був таким великим,

Стихія 1980 року
Лід, що його ніс потік води, залишив відмітки на деревах Головної алеї на 3-метровій висоті.
Фото Лозовського В.З.
що коли б навіть за два тижні до лиха, що трапилося, були повністю відкриті всі водопропускні споруди на ставках, то і тоді вони були б не в змозі пропустити величезну кількість талих вод, що поступали у водоймища парку. Повінь розмила земляну греблю по вулиці Інтернаціональній, і вся маса води з Красноставського водоймища площею більше 17 га у вигляді селевого потоку пронеслась по поверхні льоду Верхнього ставу, ринулася вниз ущелиною по течії річки Кам'янки, де розташовані головні об'єкти парку. Тоді ж під час повені були повалені гранітні пілони з вазами біля Головного входу, дещо зсунута і розвернута по осі на гранітному цоколі права башточка, а також повалена з правого боку майже вся металева огорожа на гранітному підмурку.
Стихія 1980 року
Все, що залишилось від містка до Площі Зборів.
Фото Лозовського В.З.

Хоча рослинність парку під час повені зазнала значних втрат (деякі вікові дерева, які прикрашали центральну частину парку, загинули, а інші зазнали значних пошкоджень), видовий склад насаджень практично зберігся. При цьому загинули і самосівні, нецінні для паркових пейзажів дерева та кущі. Повінь пошкодила асфальтове покриття Головної алеї, знищила до основи дорожно-алейну систему парку в його найнижчій частині від гроту Фетіди до Головного входу з вул. Садової, були знесені і зруйновані всі металеві та дерев'яні мости, шлюзи, окремі скульптури та малі архітектурні форми.Наслідки повені швидко ліквідували, і лише пошкоджена кора дерев на Головній алеї нагадує і тепер про те стихійне лихо.

Біля входу в парк праворуч в глибині за стіною вічнозеленої туї знаходився будинок Музею історії парку. Він був відкритий у вересні 1985 року. Музей, створений на громадських засадах завдяки ентузіазму працівників парку та його шанувальників, не був розрахований на масове відвідування. Це був методичний центр для підготовки екскурсоводів. В ньому також були зосереджені матеріали з історії "Софіївки". Будинок, в якому був розміщений музей, збудований у 1957 р., до 1980 р. використовувався як адміністративно-лабораторне приміщення, а в 1996 р. його фонди перенесено до нинішнього адміністративного корпусу, який розташований на території парку.

Тепер нам відкривається прекрасний вид на гранітні скелі та мініатюрне Женевське озеро, яке виникло в 30-х роках XX ст. Раніше тут був кар'єр для добування каменю, на щастя, своєчасно закритий.

Вода, камінь, гроти, дерева, що ростуть безсистемне, створюють враження природної діброви. За свідченням Т. Темері (Themery, 1846), на території поляни була збудована в 1841 р. дерев'яна альтанка для караульного солдата. Вона нагадувала по своїй формі грибок, тому місцевість схилу праворуч по ходу в парк і дістала назву Грибок. Альтанка ця відновлена в 1994 роиі. Останнім часом розчистили цей схил від самосівних дерев та кущів місцевих малоцінних порід і відкрили далеку перспективу на прекрасний краєвид - поляну Грибок, з виходом на поверхню природних каменів.

Далі на передньому плані ландшафту привертає увагу група ялин, а також болотний кипарис (таксодій дворядний) - унікальний екзот, гість з далекого американського континенту. Дерева ці посаджені в 1891 р.

Раніше ділянку парку від Головного входу до Тарпейської скелі називали Малою Швейцарією. Ця назва вперше з'явилася в рукописному путівнику Л. А. Казаринова.

З історичних архівних матеріалів відомо, що свій завершений вигляд ця ділянка парку набула в період військових поселень, після завершення будівництва вхідних башт. Ми думаємо, що автори намагалися відтворити в ньому природу не Швейцарії, а, швидше всього, Шотландії. Основою для наших припущень послуговуються оссіанічні мотиви, які простежуються в одній з перших робіт про парк - в "Путівнику по "Софіївці" Т. Темері (Themery, 1846). Після хвалебних од в адресу Софії, її чоловіка С. Щ. Потоцького, співця "Софіївки" С. Трембецького та її зодчого Л. Метцеля, автор, посилаючись на французький переклад поеми про "Софіївку" де Легарда, згадує імена Мальвіни та Оссіана, ніби питаючи, чи немає їх на суворих скелях "Софіївки". Далі Т. Темері в примітках до путівника пояснює, хто такий Оссіан, і включає цілий ряд окремих віршів про нього в перекладі з шотландської на французьку мову, а також згадує ще одного героя цього епічного твору - Фінгала. Наші припущення також базуються на дослідженнях відомого спеціаліста в галузі паркознавства, автора книги "Поезія садів" Д. С. Лихачова, який поряд з іншими відомими парками Росії "Софіївку" і Воронцовський парк в Алупці відносить до парків пізнього романтизму, які відчули на собі вплив оссіанічних настроїв.

Милуючись парком, його чудовими краєвидами, давайте коротенько ознайомимося з тим, звідки виникли в мистецтві оссіанічні мотиви і що вони є насправді.

Парк, як наукова установа Національної Академії Наук України, активно займається дослідженнями, пов’язаними з вивченням природної та культурної флори південного Лісостепу України, а також інтродукцією та акліматизацією рослин в регіоні.

Стаття директора дендропарку
І.С.Косенка підсумовує цю ділянку роботи парку:

50-річчя Національного дендрологічного парку "Софіївка" як наукової установи НАН України

У підсумковій статті І.С.Косенка зроблено огляд всієї історії парку з моменту заснування до сьогоднішніх днів:
205 років заснування Софіївки

Колективом парку видано каталог рослин , в якому нараховується 1994 таксони з них 1220 деревних і кущових порід та 774 трав’янистих рослин в тому числі 25 таксонів ліщин, 24 — буків, 41 — ялин, 44 — ялівці, 100 — ліан, 320 — троянд, 57 — рододендронів, 376 — ґрунтопокривних та 98 — квіткових рослин.
Каталог (zip 380 КБ)

Розсадник дендропарку є унікальним центром по вирощування посадкового матеріалу хвойних та листяних дерев, кущів, троянд - всього більше 200 позицій.
Прайс-лист
Переглянути|Скачати (22 КБ)

Красу парку оспівувало багато поетів, але поема польського поета С.Трембецького займає особливе місце. Написана у 1811 році, вона є віршованим путівником по парку.
"Sofiowka" та коментарі до неї Адама Міцкевича
(польською мовою)

Парк як туристичний центр пропонує своїм гостям комплекс послуг - екскурсійне супроводження шістьма мовами, готель, ресторан, конференц-зал тощо.
Докладний перелік послуг

Проектирование и строительство в Умани Инжпроект-2