ОФІЦІЙНИЙ САЙТ НАЦІОНАЛЬНОГО ДЕНДРОЛОГІЧНОГО ПАРКУ "СОФІЇВКА"   www.sofiyivka.org.ua русский english
- 4-

Л. Метцель геніально вирішив проблему забезпечення водоймищ та гідротехнічних споруд "Софіївки" водою. По руслу річки Кам'янки завдяки земляним греблям, насипаних кріпаками, створено чотири ставки: Нижній, Верхній і Красний знаходяться в межах парку, а Війтівський розташований в с. Родниківка. Площа Верхнього ставу, або ще його називають Чарівним морем, який є резервуаром для роботи гідротехнічних споруд парку, - 8,6 га. Нижнього (або Іонічне море) - 1,1 га. Все ложе Нижнього ставу вирубано в гранітній скелі, очевидно, саме тут кріпаки били граніт для спорудження гротів та кам'яних композицій, виготовлення ваз, колон та постаментів. Вода в Нижній став надходить з Верхнього чотирма напрямками за рахунок різниці рівнів води в цих двох ставках.

Посеред просторої дзеркальної поверхні Нижнього ставу з широко роззявленої пащі змії, що звивається на камені, стрімко б'ється з дзвінким гомоном, шумом, розпадаючись на міріади діамантових бризок 12-16-метровий стовп води. Це знаменитий фонтан "Змія". Вода надходить до фонтану по самопливному підземному водогону, викладеному з гранітного тесаного каменю вздовж дороги, яка веде від академії та оранжереї до павільйону Флори.

Напроти Громового гроту, або гроту Каліпсо, знаходиться відстійник та відгалуження водоводу, щоб подавати воду в інтер'єр гроту. Відстояна і таким чином очищена вода по чавунних трубах, укладених під невеликим нахилом, повільно, самопливом, що зводить до мінімуму втрату сили тиску при терті води об стінки трубопроводу, подається до фонтану "Змія".

Діаметр фонтанної голівки "Змія" в порівнянні з трубою водопроводу зменшено в 10 разів. Точно розрахована подача води і просте інженерне вирішення виверження її фонтану забезпечує невелику різницю у висоті між стовпом фонтану і рівнем Верхнього ставу всього лише 1,5-2,5 метри і, таким чином, висота фонтану "Змія" досягає 12-16 метрів. Спочатку вода фонтану линула в висоту просто з отвору в камені, і лише пізніше, в часи військових поселень, на камені була встановлена скульптура змії. Вилита з бронзи невідомим майстром, змія приваблює своєю виразністю і пластичністю. В кожній звивині її тіла відчувається ніби внутрішня напруга, а шум води, що виривається із пащі, створює враження, що перед нами шалено звивається в люті жива змія.

Точна дата, коли встановили статую змії на камені, - невідома, як невідомий і автор цієї оригінальної скульптури. З виступу одного з випускників училища в 1884 році на урочистих зборах, присвячених 50-річчю заснування Головного училища садівництва, дізнаємося, що в роки його навчання парк був набагато ошатніший і в той час в парку була скульптура змії, з пащі якої бив фонтан води, тому можна припустити, що Змія була встановлена після 1851 року (в 1852-1859 рр.). Можливо, що в 1870 році під час повені вона була знесена потоком води (як це було і в 1980), а встановлена знову лише після Великої Вітчизняної війни, тому що у всіх відомих роботах про "Софіївку" до 1939 р. включно про Змію не згадується.

Можливо, встановлення скульптури Змії пов'язане з грецькою міфологічною богинею здоров'я Гігією (Гігія зображалась у вигляді молодої жінки у довгому одязі із змією, яку вона годує з чаші. В наш час чаша із змією - емблема медицини, емблема здоров'я.).

Фонтан по-різному сприймається з різних видових точок. Помилуйтеся цим розкішним видовищем, подихайте свіжим вологим повітрям, прислухайтесь до заспокійливого шуму води, що падає з високості, переливаючись всіма барвами сонячного спектру, - і ви відчуєте, що дійсно торкнулися джерела здоров'я і краси. Однак, більш за все за задумом зодчих, Змія має нагадати відвідувачу відомий міф про початок походу греків проти Трої і про висадку грецьких воїнів на узбережжя Егейського моря біля гори Авлід.

Було безвітряно, кораблі не могли плисти і зупинилися. Вийшли греки на берег, знайшли прекрасну поляну, оточену платанами, де з-під землі било чисте дзеркальне джерело. Тут розвели вогнище і почали приносити жертву богам. У цей час з-під вогнища виповзла величезна змія і на очах воїнів швидко ковзнула крізь гілля платана до горобиного гнізда, де в теплі весело щебетали вісім пташенят. Змія миттєво їх з'їла, а мати горобчиха металася навкруги і жалісно плакала за своїми дітьми. Змія з'їла і її і відразу ж застигла каменем в непорушній позі. Усі воїни-ахейці з жахом, здивовано спостерігали те, що відбувалося, і лише віщун Калхас сказав: "Що це ви всі оніміли, ахеї? Це ж всемогутній Зевс подав нам свій знак. Змія з'їла вісім пташенят, а їх матір дев'яту. Це стільки років ми будемо воювати з троянцями, а на десятому році ми знищимо Трою".

Одначе, слід відзначити, що це лише наше припущення, а справжній зміст і задум Л. Метцеля, що вкладався в цю композицію, нам невідомий, тим більше, що, як уже вище сказано, раніше цей фонтан виривався прямо з каменя.

Праворуч від павільйону "Флора" привертає увагу виконане з гранітних клиновидних каменів арочне склепіння так званого Венеціанського мосту. Міст прикрашають гранітні пілони, між якими звисають важкі ковані ланцюги. Ця споруда, виконана в класичному стилі, прекрасно вписується в навколишній ландшафт, створює своєрідну романтичну картину. Трохи нижче мосту влаштовано дерев'яний шлюз для пропуску води в русло річки Кам'янки.

Парк, як наукова установа Національної Академії Наук України, активно займається дослідженнями, пов’язаними з вивченням природної та культурної флори південного Лісостепу України, а також інтродукцією та акліматизацією рослин в регіоні.

Стаття директора дендропарку
І.С.Косенка підсумовує цю ділянку роботи парку:

50-річчя Національного дендрологічного парку "Софіївка" як наукової установи НАН України

У підсумковій статті І.С.Косенка зроблено огляд всієї історії парку з моменту заснування до сьогоднішніх днів:
205 років заснування Софіївки

Колективом парку видано каталог рослин , в якому нараховується 1994 таксони з них 1220 деревних і кущових порід та 774 трав’янистих рослин в тому числі 25 таксонів ліщин, 24 — буків, 41 — ялин, 44 — ялівці, 100 — ліан, 320 — троянд, 57 — рододендронів, 376 — ґрунтопокривних та 98 — квіткових рослин.
Каталог (zip 380 КБ)

Розсадник дендропарку є унікальним центром по вирощування посадкового матеріалу хвойних та листяних дерев, кущів, троянд - всього більше 200 позицій.
Прайс-лист
Переглянути|Скачати (22 КБ)

Красу парку оспівувало багато поетів, але поема польського поета С.Трембецького займає особливе місце. Написана у 1811 році, вона є віршованим путівником по парку.
"Sofiowka" та коментарі до неї Адама Міцкевича
(польською мовою)

Парк як туристичний центр пропонує своїм гостям комплекс послуг - екскурсійне супроводження шістьма мовами, готель, ресторан, конференц-зал тощо.
Докладний перелік послуг

Проектирование и строительство в Умани Инжпроект-2