ОФІЦІЙНИЙ САЙТ НАЦІОНАЛЬНОГО ДЕНДРОЛОГІЧНОГО ПАРКУ "СОФІЇВКА"   www.sofiyivka.org.ua русский english
Косенко І.С.

КОСЕНКО ІВАН СЕМЕНОВИЧ

- директор Національного дендрологічного парку “Софіївка” НАН України;
- член-кореспондент Національної академії наук України;
- доктор біологічних наук;
- заслужений працівник культури України;
- лауреат премії ім. академіка В. Ю. Юр'єва;
- лауреат Міжнародної премії польського комітету ICOMOS-IFLA ім. проф. Яна Захватовича;
- лауреат державної премії в галузі архітектури;
- професор Уманського державного педагогічного університету ім. Павла Тичини;

Народився 3 грудня 1940 року в с. Крестителеве Чорнобаївського району Черкаської області. Навчався в Уманському сільськогосподарському інституті на агрономічному факультеті (1964-1970р.) та в Українській ордена Трудового прапора сільськогосподарській академії (м. Київ) на педагогічному факультеті (1971р.). В 1986р. захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня кандидата біологічних наук. В 1994р. присвоєно вчене звання старшого наукового співробітника зі спеціальності ботаніка. 25 листопада 2002р. захистив дисертацію на здобуття вченого ступеня доктора біологічних наук.

З 1980 року — директор Національного дендрологічного парку “Софіївка” НАН України. Спеціаліст у галузі інтродукції рослин, фітосозології та паркознавства. Успішно проводить реставраційні роботи окремих частин парку згідно планів (1796-1802) зодчого А. Метцеля.

І.С. Косенко відомий вчений, визнаний фахівець в галузі біології, дендрології, інтродукції та акліматизації рослин, екології, селекції, садово-паркового мистецтва, реставрації парків та сучасного паркобудівництва. Людина високих моральних принципів, високоерудований керівник, невтомний дослідник, науковць, педагогог та наставник. Його ім’я як керівника і вченого завдяки вкладу в становлення Національного дендрологічного парку “Софіївка” як національної установи, культурної спадщини України, туристичного центру світового значення та науково-дослідного інституту НАН України широко відоме не тільки в нашій державі, а й далеко за її межами. Перу І.С. Косенка належить 3 одноосібні монографічні роботи та 13 у співавторстві, а також, понад 170 наукових та науково-популярних праць, присвячених історії “Софіївки”, вивченню рослинних багатств України, теорії інтродукції і акліматизації рослин, збереженню і збагаченню біологічного різноманіття та екології рослин, паркобудівництву та ін. Він є автором нових способів посіву насіння деревних культур, підтвердженням цьому є два авторських свідоцтва. Завдяки його ентузіазму і при безпосередній участі у створенні, зберігаються і щороку поповнюються найкращі колекції рослин Правобережної України родів: ліщина, ялина, ялівець, бук, рододендрон, троянди, а також витких, ґрунтопокривних та рідкісних і зникаючих рослин, які згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України № 73-р від 11.02.2004 р. внесені до реєстру Національного надбання. Під умілим керівництвом І.С. Косенка здійснювалось відновлення природних ландшафтів, архітектурних і гідротехнічних споруд "Софіївки", зруйнованих повінню 1980 року. Як наслідок проробленої роботи з реставрації об’єктів “Софіївки”, проведених до 1996 року, є визнання на Міжнародному щорічному конкурсі, який проводить організація “Європа Ностра” разом з Міжнародним інститутом Замків. Проект “Софіївки” завоював усі три нагороди конкурсу: медаль, диплом і меморіальний знак.

За особистий внесок з реконструкції та збереження дендрологічного парку “Софіївка” Косенку І. С. присуджено звання “Заслуженого працівника культури України”, а пізніше він обраний Акредитованим членом академії архітектури України і членом Міжнародного комітету історичних парків та місць ICOMOS-IFLA. В 1999 році за активну роботу зі збереження і відновлення старовинних парків нагороджений дипломом та пам’ятним знаком Центру захисту історичних ландшафтів Польщі. Отже, уже в той час він зарекомендував себе знаною людиною, а протягом 26 років праці на посаді директора, став шанованою людиною в колективі та за його межами, подвижником музейної справи, реконструктором і творцем нових ландшафтних композицій парку. Так, з метою збереження історичного ядра "Софіївки", в новій, західній її частині, наразі вже створено практично новий парк площею 53 га в якому зосереджено основний колекційний фонд рослин-інтродуцентів. Роботи з реконструкції та відновлення історичних ландшафтів, а також зі створення нових ландшафтних композицій проведені в Національному дендрологічному парку „Софіївка” — наразі є прикладом для збереження усіх інших парків. Багаторічна кропітка праця щодо вивчення історії створення „Софіївки” проведена Іваном Семеновичем увінчалась розкриттям архітектурно-семантичного задуму закладеного зодчим парку Л. Метцелем на основі матеріалізації образів з поеми Гомера „Одисея” у результаті чого відновлено історичні назви ландшафтних композицій та малих архітектурних форм. Завдяки баченню особливостей парку в поєднанні із глибокими знаннями і ерудицією Косенко І.С. зумів возвеличити “Софіївку” до світового рівня, де її сьогодні справедливо називають “Чудом України”. .

Сьогодні, завдяки умілому керівництву Івана Семеновича, „Софіївка” має потужну матеріально-технічну базу, в ній створено чотири наукові відділи в яких працюють 67 науковців, з яких: 2 доктори, 15 кандидатів наук, та вісім здобувачів і аспірантів, які найближчим часом поповнять ряди вчених парку. Загалом кількість працюючих зросла з 81 чоловіка у 1980 році до 523 чоловік у 2006 році, з яких— 148 утримуються за бюджетні кошти, а інші за рахунок спецнадходжень. Як керівник науково-дослідного інституту Косенко І.С. постійно займається підготовкою наукових кадрів є членом-кореспондентом НАН України, професором Уманського державного педагогічного університету, організовує майже щорічні експедиційні поїздки наукових працівників дендрологічного парку по паркам Польщі, Болгарії, Чехії, Словаччини, Угорщини, Німеччини, Франції, Англії, Китаю, Туреччини, Австрії, США та ін. країн світу. .

Завдяки напруженій роботі І.С. Косенка, щодо Міжнародної інтеграції української науки, Національним дендрологічним парком “Софіївка” НАН України налагоджено зв’язки з науковими ботанічними установами країн СНД, Польщі, Німеччини, Китаю, Туреччини та ін., окрім того, протягом останніх років за його сприяння на базі палацово-паркових комплексів Польщі та України постійно проводяться Міжнародні наукові конференції щодо збереження біологічного різноманіття рослин та збереження й відновлення старовинних парків. .

Іван Семенович є лауреатом премії НАН України ім. В.Я. Юр’єва, нагороджений: срібною медаллю ВДНГ 1985 р., орденом „За заслуги” ІІІ ступеня, медаллю і знаком провінції Ліань в Китаї, нагрудним знаком ДПА „За честь і службу” і „Умань-поріднення” та має багато почесних нагород державного, регіонального, галузевого та міжнародного рівнів. Неодноразово він нагороджувався Почесними грамотами Президії НАН України, Національного ботанічного саду ім. М.М. Гришка, Черкаської обласної та Уманської міської ради. У 2005 році Іван Семенович став лауреатом Міжнародної премії ICOMOS-IFLA ім. проф. Яна Захватовича, та лауреатом Державної премії України в галузі архітектури. .

На основі монографії І.С.Косенка "Дендропарк "Софіївка" , Умань, 2003, з його любязної згоди, створено розділи "Історія заснування" та "Екскурсія по парку" .


В.Демков
Г.Сівко
На сторінках сайту, як і в монографії І. С. Косенка, використано фотографії Софіївського парку Галини Сівко та Володимира Демкова.

Як визнані фотохудожники, вони широко відомі на Уманщині, їхні композиції фіксують миттєвості, які допоможуть зберегти перлину України в її первозданному вигляді. Їхні роботи є унікальними пам'ятками, які автори передають наступному поколінню через мистецтво фотографування і цим самим роблять значний внесок у формування знань з садово-паркового мистецтва та історії Уманської землі.

Г. Сівко та В. Демков - неодноразові учасники виставок, друкуються в газетах і журналах України. На фотографіях, використаних в книзі І. С. Косенка, автори з глибоким розумінням розкривають тему природної і рукотворної краси рідної землі.

 


Лозовський Віталій Зегмантович

zegmant@narod.ru

Авторські сайти:

tyurem.net

ikps.ru

biblia.org.ua

Парк, як наукова установа Національної Академії Наук України, активно займається дослідженнями, пов’язаними з вивченням природної та культурної флори південного Лісостепу України, а також інтродукцією та акліматизацією рослин в регіоні.

Стаття директора дендропарку
І.С.Косенка підсумовує цю ділянку роботи парку:

50-річчя Національного дендрологічного парку "Софіївка" як наукової установи НАН України

У підсумковій статті І.С.Косенка зроблено огляд всієї історії парку з моменту заснування до сьогоднішніх днів:
205 років заснування Софіївки

Колективом парку видано каталог рослин , в якому нараховується 1994 таксони з них 1220 деревних і кущових порід та 774 трав’янистих рослин в тому числі 25 таксонів ліщин, 24 — буків, 41 — ялин, 44 — ялівці, 100 — ліан, 320 — троянд, 57 — рододендронів, 376 — ґрунтопокривних та 98 — квіткових рослин.
Каталог(zip 380 КБ)

Розсадник дендропарку є унікальним центром по вирощування посадкового матеріалу хвойних та листяних дерев, кущів, троянд - всього більше 200 позицій.
Прайс-лист
Переглянути|Скачати (22 КБ)

Красу парку оспівувало багато поетів, але поема польського поета С.Трембецького займає особливе місце. Написана у 1811 році, вона є віршованим путівником по парку.
"Sofiowka" та коментарі до неї Адама Міцкевича
(польською мовою)

Парк як туристичний центр пропонує своїм гостям комплекс послуг - екскурсійне супроводження шістьма мовами, готель, ресторан, конференц-зал тощо.
Докладний перелік послуг